SHQIP | ENGLISH

Sot në kuvend 

Get the Flash Player to see this rotator.

Me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe 90 vjetorit të vendosjes së marrëdhëneve mes Hungarisë dhe Shqipërisë, në një nga sheshet kryesore të Budapestit do të vendoset statuja e Gjergj Kastriot Skëndërbeut.

 

kryetarja e kuvendit të shqipërisë, jozefina topalli u prit sot në takim nga kryetari i parlamentit të hungarisë vKryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli u prit sot në takim nga Kryetari i Parlamentit të Hungarisë, zoti Laszlo Kover.

Duke i uruar zonjës Jozefina Topalli mirëseardhjen,  zoti Kover tha se
“Ju jeni kryetarja e Parlamentit  që keni bashkëpunuar me numrin më të madh të Kryetarëve të Parlamentit të Hungarisë dhe marrëdhëniet mes parlamenteve dhe vendeve tona janë mëse të shkëlqyera.

Dy homologët diskutuan mbi aktivitetet e përbashkëta që do të organizohen vitin e ardhshëm, në 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, ngjarje kjo që përkon me 90 vjetorin e vendosjes së marrëdhëneive diplomatike mes Hungarisë dhe Shqipërisë.

Kryetari i Parlamentit të Hungarisë tha se: “Me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe 90 vjetorit të vendosjes së marrëdhëneve mes dy vendeve, në një nga sheshet kryesore të Budapestit do të vendoset statuja e Gjergj Kastriot Skëndërbeut.

Zoti Kover theksoi se “bashkëpunimi parlamentar mes Hungarisë, Francës dhe Shqipërisë , përmes projektit IPA, i inicuar nga Jozefina Topalli, jam i sigurt se do të jetë një projekt i suksesshëm, që do të afrojë edhe më shumë Shqipërinë me Bashkimin Europian.”

“Megjithë krizën në eurozonë, tha Lazlo Kover, ne jemi të mendimit se zgjerimi  Bashkimit Europian është zgjidhja më e mirë.”

Kjo linjë politike dhe diplomatike, e përforcuar nga Kryeministri Viktor Orban dhe presidenti Pal Schmitt gjatë takimeve me Kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli, u theksua edhe nga homologu i saj hungarez.

Në shenjë nderimi për Shqipërinë, Kryetari i Parlamentit të Hungarisë shprehu ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Leka Zogut I, në Librin e Zisë hapur në ambasadën shqiptare në Budapest.

Mbretëresha Geraldinë ishte hungareze dhe, ashtu siç ishte një grua për të cilën shqiptarët krenohen, ajo vjen nga një familje shumë fisnike e Hungarisë. Ajo e deshi shumë Shqipërinë dhe shqiptarët.
 
Kjo është një pikë  tjetër e historisë që bashkon dy vendet dhe kombet tona.

Parlamenti i Hungarisë dhe Kuvendi i Shqipërisë po punojnë për aktivitet që do të organizohen në vitin e përvjetorit  të madh të 2012-tës. Në fillim të vitit të ardhshëm do organizohet ceremonia e nisjes së projektit IPA, midis Hungarisë, Francës dhe Parlamentit shqiptar.

Kryetarja e  Kuvendit, Jozefina Topalli e falenderoi homologun hungarez për programin e shkëlqyer,  për ngrohtësinë,  miqësinë e sinqertë dhe për mbështetjen e palëkundur që parlamenti i Hungarisë i ka dhënë Kuvendit shqiptar dhe Shqipërisë në ratifikimin e të gjitha marrëveshjeve, duke nisur nga MSA-ja, ratifikimi i Protokollit të NATO-s, heqja e vizave.

Po ashtu, Hungaria është një vendet e para që njohu Pavarësinë e Kosovës. 

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli gjithmonë ka vlerësuar politikën e jashtme të Hungarisë ndaj Shqipërisë dhe vendeve të rajonit.

Sot më shumë se asnjëherë, Hungaria dhe vendet e rajonit janë edhe më të ndërgjegjshme për domosdoshmërinë e  kooperimit, në mënyrë të veçantë në shkëmbimet tregëtare, në investime dhe në terma ekonomikë në tërësi, si rruga e vetme për t’u mbrojtur nga kriza globale dhe për të mbrojtur ekonominë vendase.

Në respekt të Shqipërisë, flamuri shqiptar për dy ditë rresht u valëvit në hyrjen kryesore të Parlamentit Hungarez dhe të Selisë së Presidencës Hungareze.

Gjatë vizitës së saj nëHungari, tKryetarja e Kuvendit , Jozefina Topalli ishte e ftuar nga Intituti i mirënjohur i Politikës së Jashtme të Hungarisë, për të referuar e bashkëbiseduar për modelin ekonomik të Shqipërisë, për potencialet dhe mundësitë që ajo ofron, për perspektivën  europiane.

Duke folur mbi temëm “Shqipëria përmes reformash”, Kryetarja e Kuvendit nënvizoi se Shqipëria, falë modelit të saj ekonomik, uljes së taksave, rritjes së investimeve, reduktimit të administratës, rritjes së rrogave e pensioneve, është ndër vendet e pakta që nuk kaloi në recesion, pavarësisht se është e rrethuar nga vende qëu prekën thellë nga kriza ekonomike dhe kriza e borxheve. 

Shqipëria është një vend i vogël i mundësive të mëdha, që ka  rritje ekonomike e që ofron mundësi të pafundme investimi, e turizmi.
Shqiptarët janë europianë dhe përmes reformave të mëdha,  ne po punojmë fort për një Shqipëri vend të zhvilluar, drejt një antarësimi sa më të shpejtë në BE.

 

 Foto Galeri

Video Galeri

Get the Flash Player to see this player.
© 2010 Kuvendi i Shqiperisë. Të gjitha të drejtat e rezervuara